"Najstarszy"...

Mamy tu wiele ciekawych danych o przodkach, ale bez wątpienia każdy zastanawia się jak wyglądali jego protoplaści. 
Dzięki udostępnieniu mi zdjęcia przez jednego z naszych krewnych Grzegorza Drzewieckiego-Zarzecznego, mogę przedstawić rodzinę Czesława Józefa Drzewieckiego, brata mojego 2x pradziadka Floriana. Jak do tej pory, jest to najstarszy przodek z rodu, którego możemy zobaczyć jak wyglądał. 
Zdjęcie zostało zrobione w 1933r. w Antonówce na Wołyniu. 




Czesław Józef po prawej, żona Barbara po lewej. 
Obok Czesława stoi syn Adolf, a za maszyna siedzi córka Witalija.  Meżczyzna w mundurze oraz najmlodsza dziewczyna niezidentyfikowani. 

Czesław zmarł w 1934r. , a więc krótko po zrobieniu tego zdjęcia. 

Barbara została zamordowana w lesie niedaleko Antonówki z wnukiem Mieczysławem Żołędziewskim podczas napadu Ukraińców na wieś w lipcu 1943r. Oboje zginęli od uderzenia toporem w glowę. Naocznym świadkiem zbrodni był Dominik Wysock TVi.
Źródło: AIPN, GK 932/3, Relacja Jana Domalewskiego z 1 maja 1987 r., k. 65; Wspomnienie nr 14. Romuald Żołędziewski w: Taki był Malbork... Wspomnienia, w opracowaniu Bogusława Krauze i Piotra Topolskiego, Malbork 2016, k. 79-86; E. Siemaszko, W. Siemaszko, Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945, Warszawa 2008, t. 1, s. 616 oraz www.zbrodniawolynska.pl

Adolf w bestialski sposób zamordowany przez Ukraińców w maju 1943r. ,  napastnicy wbijali mu drzazgi pod paznokcie, wyrwano mu język, obcięto uszy nos i genitalia.  Następnie piłą do cięcia drewna przecięto go na pół. 
Źrodło: AIPN, GK 932/3, Relacja Jana Domalewskiego z 1 maja 1987 r., k. 65; Wspomnienie nr 14. Romuald Żołędziewski w: Taki był Malbork... Wspomnienia, w opracowaniu Bogusława Krauze i Piotra Topolskiego, Malbork 2016, k. 79-86; E. Siemaszko, W. Siemaszko, Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945, Warszawa 2008, t. 1, s. 622 oraz www.zbrodniawolynska.pl

Witalia (po meżu Szczepkowska) po wojnie zamieszkała w Malborku. 


Komentarze

  1. Tomku, bardzo się cieszę, że mogliśmy się poznać osobiście. Blog, który zaczynasz prowadzić, pozwoli wielu z nas poukładać tą swoją wiedzę na temat naszych wspólnych przodków. Myślę, że i ja będę mógł dodać do Twojego dzieła, swoją skromną cegiełkę. Dzięki swojej umiejętności poruszania się w przestrzeni Internetu, zdobyłeś dla mnie bardzo ważne dokumenty, których sam szukałbym długo i pewnie nieskutecznie. Za co Ci bardzo dziękuję.
    Grzegorz Drzewiecki-Zarzeczny

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty